Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pravdivá historie - 4.dějství - od r.1995

15. 9. 2006

Dějství čtvrté

 

Podzim 1995. Soubor J.K.Tyl se dožívá stých narozenin. Oslavy zahájil kostýmovaný průvod městem, vedený samotným J.K.Tylem. Slavilo se i během  Vzpomínkového večera, kde zavzpomínali léty kovaní ochotníci (V.Mácha, B.Vaďura, V.Ludvík,  M.Morová). 17.11. se konala slavnostní premiéra Těžké Barbory v režii Stanislava Kopeckého, kde si zařádil celý soubor.

Rok 2000 odstartovala premiéra Dívčí války v úpravě a režii J.Štěcha. Tato válka se svou šestiletou existencí na prknech, co znamenají svět, úspěšně vybojovala 55 repríz. V rámci 105. výročí založení souboru  a jako vzpomínku na kamarády Standu Kopeckého a Bohouška Vaďuru  uspořádal spolek J.K.Tyl  nesoutěžní přehlídku ochotnických souborů Budějcká Thálie. Jednalo se o historicky první přehlídku tohoto druhu v jihočeském regionu a poprvé v historii souboru stanuly na tyláckých prknech hostující soubory. Dnes má Budějcká Thálie, šéfovaná Václavem Krištůfkem,  za sebou  šest úspěšných ročníků a každoročně chystá pro diváky nějaké novinky. Vsází na žánrovou pestrost, různorodost, vítězné inscenace i inscenace přehlídkami nedotčené, klasické i moderní pohádky. Zatím má odehráno 90 představení  a představila desítky souborů z jižních Čech, ale i  ze vzdálenějších koutů země české a dokonce i dva ze zahraničí (srbský soubor Studio Glume, slovenský Commedia Poprad). Je příjemným setkáváním herců a diváků a inspirativní seancí samotných ochotníků.

V roce 2001 poprvé dobývají tyláci Jiráskův Hronov. Přes postupové přehlídky v Dačicích a Třebíči se probojovali Gogolovi Hráči v úpravě a režii Jiřího Zajíce (v Třebíči získal čestné uznání Luděk Šindelář za roli Utěšitele a J.Zajíc, P.Klabouch a kolektiv za scénu). Hráči s podtitulem klasicky brutální kousek, v němž však nebylo ublíženo žádné němé tváři, nabídli sugestivní atmosféru, podtrhli fantaskní rovinu Gogolova díla a poskytli nový pohled na interpretaci této literární látky.

Mezi vykazovanou činnost souboru se řadí i zájezdová představení, účast na festivalech (Hudební a divadelní festival v Holašovicích, Houpačka ve Velešíně) a  účast na přehlídkách (v Českém Krumlově, v Pohádkové Třeboni, Třešti, v Týně nad Vltavou, Dačicích, Mělníku, z prachatického Štítku si v roce 2003 přivezla pohádka o čertovi Belínkovi Cenu dětského diváka). A v létě opouští tyláci kamenné zdi, aby zamířili do přírody na dětské tábory do Soběnova, na Buškův hamr či na nádvoří českobudějovické radnice. V roce 2003 se soubor spolupodílel na městských slavnostech Budějckých švějkovinách, kde zajistil historicky prvý ladný seskok a následný ponor vodníka do Samsonovy kašny.

Rok 2005 proběhl ve znamení oslav 110. výročí. A slavilo se především pohádkovou nadílkou.  Na počátku roku se uskutečnila premiéra pohádkového muzikálu Sněhurka a sedm trpaslíků autorů M.Peschíka - I.Studeného - B.Vaďury - D.Codyho. V září čekala Sněhurku prestižní událost – čtyři představení před otáčivým hledištěm v českokrumlovském zámeckém parku.

K dalším pohádkovým premiérám se připojila také Kocourkovská radnice, Kůzlata a vlk a Popelka. V červnu podnikl soubor zahraniční cestu na Slovensko na  pozvání  Commedia Poprad a třemi představeními obeznámil, jaké je to mít 7 žen na krku (fraška C.Magniera). V říjnu se konal Vzpomínkový galavečer a celé oslavy vyvrcholily v listopadu Budějckou Thálií, která tentokrát věnovala nemalý prostor studentskému divadlu.

Rok 2006: Kocourkovská radnice v režii Zdeňka Říhy jr. se probojovala přes postupovou přehlídku v Českém Krumlově na národní přehlídku divadla pro děti Popelka Rakovník. V květnu úspěšně vyrazili do světa Světáci (hudební komedie v úpravě a režii Jiřího Zajíce a s hudbou Davida Kovaříka). K premiérám letošního roku se zařadí pohádka KráDějství čtvrté