Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pravdivá historie - 3.dějství - od 80.let

15. 9. 2006

Dějství třetí

Počátkem let osmdesátých nabral repertoár zcela nový směr – vydal se cestou hudební komedie. První zastávkou na této cestě se stala labichovsko-voskovskowerichovská Helenka je ráda v režii Jana Štěcha. Helenka  byla v roce 1985 následována  Renčínovým muzikálem Nejkrásnější válka. Nejkrásněji se válčilo 72 krát, čímž tento titul získal rekord v nejvyšším počtu repríz. Válka zvítězila na okresní i krajské přehlídce Honzlův Humpolec. Z přehlídky v Třeboni si Nejkrásnější válka přivezla Cenu diváka, J.Štěch cenu za režii a Eva Chaloupková cenu za ztvárnění Lysistraty.

Další zastávku na cestě hudební komedií učinila v roce 1986  Balada z hadrů pánů V+W (režie J.Štěch, hudební spolupráce P.Malhocký). V Baladě zazářili Kateřina Evy Kambové, Villon Jana Vodičky, klaunové Pavla Klaboucha a Jiřího Havlína a Žebračka Marie Krejčové. Poslední zastávkou se stala muzikálová antilegenda Ivo Fišera Zítra touhle dobou – v režii J.Štěcha a choreografii H.Čáslavské, sólistky baletu Jihočeského divadla.

V roce 1988 začala vavříny úspěchu sklízet i pohádková sekce souboru – zásluhou Kocourka Modroočka (v režii Martiny Vodičkové). Modoroočko zvítězil na národní přehlídce amatérských souborů hrajících pro děti ve Stráži pod Rálskem a pak jakožto inspirativní představení absolvoval Jiráskův Hronov a vypravil se i na mezinárodní divadelní dílnu do Erfrurtu. A protože se stal zběhlým cestovatelem, podnikl i celotýdenní trasu po zemi  jihočeské. Taženi  koňským povozem, kočovali modroočkáři  od štace k štaci (denně urazili až 18 km), aby pod širým nebem sehrávali pro děti na pionýrských táborech svůj kocourkovský příběh. Divadlo v přírodě se ale pěstovalo i v dalších lokalitách – v  Jenišově (každoroční Putování pohádkovým lesem), Hrádku či osadě Rejta u Trhových Svinů.