Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pravdivá historie - 2.dějství - od 50.let

15. 9. 2006

Dějství druhé

Léta padesátá odstartovala bouřnou éru změn. Rozhodnutím ministerstva kultury byly zrušeny všechny samostatné spolky, jejich další existence byla možná jen pod patronací doporučených organizací. Tato ochranná křídla nalezli tyláci v roce 1952 u energetiků na Lannově třídě, kde se o 3 roky později dočkali stálé vlastní scény, vybudované z bývalého skladu RČB. A dostavily se i první úspěchy. Ostrovského Bouře v režii Aloise Berky zvítězila na okresní i krajské přehlídce Lidové umělecké tvořivosti. V roce 1955 vkročila na divadelní prkna Morálka paní Dulské, aby se zapsala mezi nejreprízovanější představení. Hrála se 58 krát.

První pohádkový titul - Potrestání vodníka Durdy od Aloise Berky v autorově režii se inscenoval v roce 1959. Téhož roku byl předsedou zvolen František Jindrle, který inicioval založení dětského souboru, čítajícího dvacítku ratolestí. Nastudoval s ním devět pohádek, dvě napsal, a tím dal souboru do vínku pohádkové směřování. Pohádky se zařadily mezi věrné stálice repertoáru a pokud se během sezóny neobjevil nový titul pro dospělé, nových titulů pro děti přibylo hned několik. Pohádky se  rekrutovaly jak z klasického odkazu (Šípková Růženka, Zlatovláska, Popelka), tak se ty klasické dočkávaly novějších zpracování, nebo se sepisovaly zbrusu nové.  Mezi nejúspěšnější pohádky se zapsala Sněhurka se sedmi trpaslíky, která se na jeviště v nejrůznějších zpracováních vrátila celkem osm krát.

V  roce 1965 se principálem stal Bohuslav Vaďura, který v souboru působil od roku 1953 a soubor spravoval až do roku 1982. Jeho doménu tvořily právě  pohádky pro děti, sám jich osm napsal (např. O princezně Pralince z Čokoládové planety, Pohádka z kufru, Jak se Honza  nestal králem). Na své režisérské konto si zapsal 64 inscenací a na konto herecké 92 postav!

A koloběh divadelního světa spolehlivě fungoval. Herci přicházeli a odcházeli, objevovali se noví režiséři, tituly zahraničních klasiků (např. Moliére, Beaumarchais, C.Goldoni, G.Feydeau, , A.P.Čechov, F.G.Lorca) i soudobých českých autorů (O.Daněk, M.Horníček aj.). K osobnostem, ovlivňujícím chod souboru, patřili  Alois Pohanka, Václav Ludvík, Václav Mácha a nekonečná řada dalších. Účast na přehlídkách vynesla souboru putovní ceny diváků, čestná uznání i ocenění jednotlivců - např. Mileny Vicherkové, Aloise Pohanky, Bohuslava Vaďury, Libuše Kubínkové, Martiny Maurencové,  Vojtěcha Havlína.