Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vše o ženách

 

vseozenach_-004.jpg

Miro Gavran                                           

 

                   

 

tragikomedie

 

 

Překlad:   Vlatka Souček – Kapetanovič

              a Jiří Vobecký


Režie:     Jan Štěch

Úprava:   Jana Janěková, Blanka Fišerová, diplom.jpg

              Jan Štěch

 

Náš soubor si za tuto hru odvezl ze soutěžní přehlídky Dačické kejklování 2011 doporučení k výběru na celostátní přehlídku Divadelní Děčín, cenu za inscenaci a  všechny tři herečky cenu za herecký výkon.  

 

 

 

Co mají společného všechny ženy? Školačky, přítelkyně, kolegyně, dcery, babičky? Co jim brání ve štěstí? Nic zde není tak, jak se na první pohled zdá, dokonce i láska a nenávist k sobě mají blíž, než si umíme přiznat. To vše v dámské jízdě i pro muže.

 

Vše o ženách je brilantní inscenací o ženské mentalitě, o radostech a bolestech poloviny lidstva kdekoli na Zemi. Děj hry je složen z pěti životních příběhů, z pěti etap v životech patnácti žen, které se mezi sebou prolínají, a je tak výraznou hereckou příležitostí pro tři herečky, z nichž každá se představí v pěti rolích ve věkovém rozpětí od holčiček v mateřské školce až po stařenky v domově důchodců, a to vše v rytmu songů druhé poloviny 20. století.


Přijměte tedy pozvání ke sledování komplikovaných vztahů mezi dvěma sestrami a jejich matkou, mezi třemi přítelkyněmi nebo mezi sekretářkami, deroucími se na volné místo…

Autorem hry je současný chorvatský dramatik, který vyprodává divadla od Washingtonu přes Buenos Aires až po indické město Bombaj.

Píši o ženách, protože o mužích už bylo téměř vše napsáno. Kdežto ženy jsou v literatuře opomíjeny. Jsem spisovatelem, který zbožňuje emoce a ty mohou být zachyceny daleko snadněji skrze ženy než skrze muže. Emoce jsou esencí umění nejméně 2500 let a budou dalších 2500 let.“

(Miro Gavran)

 


Osoby a obsazení:

 

Lada, Greta, Nena, Mimi a Karolína ……………Tereza Havlínová /Milada Štěchová

Anita, Doubravka, Marie,  Biba a Anežka …..Irena Končoková / Kateřina Šimerová

Stella, Olga, Jasna, Dáda a Lujza...............Jana Plachá / Hana MaškováSvětla a zvuk:                     Martin Bláha / Roman Mašek

Asistent režie:                     Jaroslava Malinová

 

Text sleduje, tančící inspice:         Jaroslava Malinová

 

Premiéra 6. října / 13. října 2010  Divadlo U Kapličky

 
 

Miro Gavran

se narodil v roce 1961. Jeho dílo bylo přeloženo do více než dvaceti jazyků a je zřejmě nejznámějším autorem své generace. Studoval dramaturgii na Divadelní, filmové a televizní akademii v Záhřebu, pracoval v záhřebském divadle ITD – nejdříve jako dramatik (v letech 1986 – 1989) později jako umělecký šéf (1989 – 1992). Je tvůrcem myšlenky a později i realizace projektu Moderní chorvatské drama (1990 – 1992) a vytvořil také seriál Dramatická knihovna v divadle ITD. Od roku 1990 vedl školu tvůrčího psaní, dramatu a prózy. Založil divadlo Epilog v Záhřebu (1995) a stal se jeho dvorním autorem (1995 – 2001). Pokoušel se také o režii vlastních her. Společně s manželkou Mladenou založil divadlo Gavran v roce 2002. Jako dramatik debutoval v roce 1983, když divadlo Gavella produkovalo jeho hru Kreontova Antigona. Od té doby napsal zhruba 30 her a účastnil se více než 120 premiér inscenací jeho textů v Chorvatsku, Nizozemí, USA, Slovinsku, Polsku, Bulharsku, Maďarsku, Bosně a Hercegovině. Miro Gavran byl také prvním chorvatským autorem, jehož hry se hrály v EUGENE O'NEILL THEATER CENTER (1999). Získal 15 divadelních a literárních ocenění, mezi něž patří např. i Literární cena pro nejlepšího spisovatele roku střední Evropy (1999), udělovaná v Maďarsku. Je jediným žijícím evropským spisovatelem a dramatikem, kterému byl věnován divadelní festival. Emil Nedielka a Michal Babiak /Trnava/ založili GAVRANFEST, věnovaný autorovu dílu. První ročník proběhl v únoru 2003.

 

Autorská práva zastupuje Karel Hoffmann, K + M umělecká a divadelní agentura, Konečná 983, Uherské Hradiště

Práva k textové úpravě zastupuje AURA-PONT, literární a divadelní agentura, Praha

 

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Vše o ženách