Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rozpaky zubaře Svatopluka Nováka

Sonya Štemberová – Kazimír Lupinec

nevkusná interaktivní hra z prostředí zubní ordinace

Uvedl dramatický kroužek DDM ve spolupráci s DS J.K.Tyl 

Osoby a obsazení:

MuDr. Svatopluk Novák ………………………  Ondřej Tůma/ Petr Kobzev

MuDr. Petr Kokeš ……………………………..  Michal Šebesta

MuDr. Jiřina Imrmanová ………………………  Michaela Brodská/Marie Kubatová

MuDr. Eva Plicková …………………………… Eliška Kašparů/Barbora Čížková

MuDr. Jindřich Hofman,  přednosta …………...  Pavel Šimera/Jiří Havlín

Lucie Hájníková,  medička …………………….  Tereza Řeháková/Klára Žemličková

Janička Schönová,  sestra ……………………...  Tereza Przeczková

konferenciérka …………………………………  Klára Žemličková/Tereza Řeháková

reklama ………………………………………… Jan Dvořák/Václav Rameš


Režie:  Jan Štěch

 

zvuk, technická spolupráce: Roman Mašek

výtvarná spolupráce: Pavel Šimera

světla: Jan Kreml a Jan Hořejší


Textová část programu:

Martina Burianová

 

První zkušenosti se zubním lékařem

Právě jsem se vrátila od zubaře. Přemýšlím nad tím, proč se spousta lidí bojí k zubaři chodit. Vždyť teď už je technika natolik vyspělá a pokročilá, že necítíme jediné vrtání zubu.
Dnes jsem poprvé podstoupila vrtání kazu ve svých ústech. Abych pravdu řekla, nevěděla jsem, co mám čekat. Paní doktorka mi ale oznámila, že pokud chci, může mě lokálně umrtvit. Souhlasila jsem. Pak už mi jen několikrát přejela zubní vrtačkou můj zoubek a bylo to. Následovně se mě začala vyptávat jakou plombu si budu přát. Jestli tu, či onu... Stihla mi jich vyjmenovat hned několik. To by jeden netušil z čeho všeho si může vybírat. Každopádně se mi ulevilo, při zakončení výkladu o plombách a jejich cenách, že existuje i taková, kterou hradí pojišťovna. Tím jsem se zcela uklidnila, protože jsem mírně upadala do mdlob, při těch závratných částkách, které převyšovaly 500 Kč. Vtipné mi každopádně přišlo to, že paní doktorka po mně chtěla vědět, zda-li mi plomba dobře sedí, ať si prý skousnu a řeknu jí svůj závěr. Při skousnutí jsem však necítila ničehož nic, z jednoho prostého důvodu - měla jsem lokální umrtvení :-). Tak jsem tedy řekla, že asi dobré a tím se mé polehávání na doktorském lehátku přichýlilo ke konci. Bohužel před odchodem mi bylo oznámeno, že mám přijít za několik dní na vytržení pravé hodní pětky, čímž jsem opět začala upadat do mdlob, při vidině dalšího nepříjemného umrtvování úst. No jo... Co by člověk pro své zdraví neudělal. Popadla jsem tedy kartičku s datem a hodinou, kdy se mám dostavit a doufala, že to bude moje


Dr. MED. Karel Pur
Z Nového lékařského rádce

Nemoci zubů. Nejčastější nemocí zubů je zubní kaz. Jde zde o pokračující měknutí a ničení tvrdého zubního obalu kyselinami a účinkem bakterií. Jakmile pobývají zbytky potravy v ústech delší dobu, přecházejí v hnilobu. tyto začnou zhoubnou činnost tím, že rozpouštějí vápenné soli zubní skloviny. Stalo-li se tak, pak se na defektních místech usadí bakterie, které pokračují v ničivém díle. Zubní pokrývka mnohdy zcela náhle pukne, nebo se koruna drobí a odkrývá dřeňovou dutinu. V tomto stadiu se dostaví prudké trhavé a vrtavé bolesti.  Zánět může přejíti na kořenový obal, kde často dochází ke hnisání, zubnímu vředu. Při tom tvář silně zduří, ale bolesti, které dříve byly nesnesitelné, povolí. Mnohdy se může hnisání rozšířiti na patro a utvoří se vřed. Při hnisavém zánětu kořenového obalu stoliček dochází proto lehko k zánětu čelistních dutin. Rozšíří-li se zánět na celou čelist, následuje onemocnění okostice. Jakmile se hnis provalí, následuje zhojení. Mnohdy však věc neskončila, stále se tvoří hnis. Při nahromadění hnisu vysokého stupně se hnis provalí – tváří často navenek.        ===================================================================


Slovníček odborných názvů:

catgut (ketget) ……………………………………………střívko na šití

chlumský roztok …………………………………………důležitá chemikálie

extrakce ………………………………………………………..vytrhnutí zubu

luňáček …………………………………………………………nástroj k zavádění drenů

stomaflex ……………………………………………………..hmota k otiskování zubů

sonda …………………………………………………………….nástroj s háčkem na konci

drén ……………………………………………………………….tampón k sání slin

resekce…………………………………………………………vyříznutí

Historie Divadla V. A. D. (souboru, který vyprodukoval hru

Rozpaky zubaře Svatopluka Nováka

V.A.D. je amatérský divadelní soubor působící v Kladně i celé ČR. Byl založen bývalými spolužáky z kladenského gymnázia. Soustavné existenci divadla předcházely pokusy dvou propojených skupin o nastudování na jedné straně inscenace Václava Havla ASANACE a na druhé straně pohádky KOPRETINKA. Zatímco KOPRETINKA byla několikrát s úspěchem uvedena v mateřských školkách, ASANACE ztroskotala na přílišném počtu zúčastněných a malé disciplíně. Čekání na nedochvilné kolegy si dochvilné jádro krátí čas improvizovanými groteskami, které pak daly základ první autorské komedii divadla SÁGA RODU RASSINI. Za datum vzniku divadla se dá tedy považovat 1. březen 1998, kdy proběhla v garáži rodiny Hruškových první zkouška této hry. Zde došlo k rozšíření souboru o nové členy, kteří se přihlásili na inzerát. Divadlo zkouší v garáži, v bytech, krátce u Meisnerů, v klubu Spider u Mety a nakonec v Klubu 19, kde je také 24.6.1998 premiéra.

Krátce nato zkouší divadlo druhou hru ROZPAKY ZUBAŘE SVATOPLUKA NOVÁKA, jejíž scénář byl napsán ve stejné době jako scénář SÁGY. Premiéra je zhruba rok po premiéře SÁGY v rámci velkolepého festivalu KLADENSKÉ JARO 99, který se divadlo rozhodlo pořádat. Po skončení festivalu se naopak V.A.D. rozhodlo už nikdy nic takového nepořádat. Tento festival s hudebními, filmovými a divadelními představeními a výstavou divadlo zcela organizačně vyčerpal. Následující jaro a léto r.2000 se soubor ocitá se SÁGOU na soutěžních přehlídkách v Rakovníku a Písku a setkává se zde s fenoménem porot, které hodnotí představení. Následkem tohoto zážitku začíná V.A.D. o své dosud instinktivní tvorbě přemýšlet. Tato novinka je předmětem různých pohledů na to, co je pro soubor to nejlepší. To už jsou však v plném proudu přípravy třetí, povídkové inscenace HOTEL INFERCONTINENTAL, která má premiéru ještě na podzim téhož roku.

Program vydal Divadelní soubor J. K. Tyl o.s. České Budějovice dne 9. 1. 2008 k první premiéře hry Rozpaky zubaře Svatopluka Nováka. Program připravili: Jan Štěch (návrh programu), Libor Stach (textová a grafická část) a Pavel Šimera (obrázky).

 

 

Náhledy fotografií ze složky Rozpaky zubaře Svatopluka Nováka